سفر قندهار در میان صد فیلم برتر هفته نامه تایم

29 مهر 1387 ساعت 18:31

پنجشنبه 16 اکتبر 2008 ( 26 مهر 1387 )  فیلم سفر قندهار به کارگردانی محسن مخملباف یکی از صد فیلم برتر تاریخ سینمای جهان به انتخاب هفته نامه امریکایی تایم شد .

فیلمهای محسن مخملباف را سالها قبل از سفر قندهار دیده بودم . اولین اثر در سالهای ابتدایی انقلاب یک نمایشنامه تلویزیونی بود ، این نمایشنامه نگاهی انتقادی به نیروهای چپ در ایران داشت ، در مضمون کلی این نمایشنامه یک عضو حزب چپ با وجود پیروزی انقلاب و باز شدن درب زندانها و آزادی زندانیان سیاسی حاضر نبود زندان را ترک کند و معتقد بود باید منتظر ماند تا این آزادی بوسیله پرولتاریا و انقلاب چپ ها تحقق یابد . اولین فیلمهای مخملباف نیز تقریبا" همانند بایکوت چنین مضمونی ( نگاه انتقادی به چپ ) داشت تا اینکه با عروسی خوبان و دستفروش نگاه واقع بینانه تری به مسائل پیدا کرد . با نگاه فلسفی به موضوعات جرقه های تغییر و بینشهای جدیدی در وی پدید آمد . وی بعد ها با ساختن شبهای زاینده رود و نوبت عاشقی که هچوقت اجازه اکران نیافتند راه خود را از حوزه هنری سازمان تبلیغات جدا کرد و آخرین پیوندهای خود را نیز با ساختن فیلمهایی همچون بای سیکل ران با لایه های قدرت و نظام قطع کرد .

سفر قندهار را قبل از عملیات 11 سپتامبر دیدم . افغانستان سرزمین فراموش شدگان بعد از اکران این فیلم آنچنان نقشی در معادلات سیاسی دنیا بازی کرد که بدون شک اثرات آن تا قرنها بر زندگی آدمها خواهد ماند . جورج بوش رئیس جمهور امریکا بعد از حملات 11 سپتامبر به برجهای دو قلو سازمان تجارت جهانی و در هنگامه تدارک حمله نظامی شورای امنیت به افغانستان و طالبان نمایش خصوصی فیلم را بصورت فوق العاده درکاخ سفید درخواست کرد .

قرار گرفتن سفر قندهار در میان صد فیلم برتر تاریخ سینمای جهان در کنار غولهای صنعت سینمای غرب و هالیوود همچون : همشهری کین ( اورسن ولز ) ، هشت و نیم ( فدریکو فلینی ) ، فهرست شیندلر ( استیون اسپیلبرگ ) ، پدر خوانده ( فرانسیس فورد کاپولا ) ، خوب بد زشت ( سر جیولئونه ) ، رفقای خوب ( مارتین اسکورسیزی ) ، پرسونا ( اینگمار برگمن ) ، راننده تاکسی ( مارتین اسکورسیزی ) جنگ ستارگان ( جورج لوکاس ) ، لورنس عربستان ( دیوید لین ) ، دوستان عامه پسند ( کوئینتن تارانتینو ) و ... برای سینمای انسانی مخملباف و سینمای ایران افتخار بزرگی است .  

del.icio.us  digg  newsvine  furl  Y!  smarking  segnalo