در بند نواله ناگزیر

4 آذر 1387 ساعت 20:23

قطار تهران – بندرعباس

بعلت انجام کار اداری هفته قبل عازم بندرعباس شدم ، در کوپه چهار نفری همسفران ناآشنا با مسیر و شهر بندرعباس از بدو ورود سئوالاتی در باب تجارت چمدانی و کالای همراه مسافر داشتند که جسته و گریخته پاسخ دادم ، مسافرت خانمها برای خرید و آوردن اجناسی برای فروش بود .

در مبادی ورودی ، شهرهای مرزی و بنادر جابجایی کالای همراه مسافر و مسافرین حامل کالا را با اصطلاح معروف ( چترباز ) می شناسند ، آنچه قابل تامل است افزایش بی رویه و روز افزون این چتربازهاست ، آدمهایی که از فرط درماندگی و سیر نزولی اقتصاد خانوارها مجبورند تن به هر ذلتی بدهند تا نواله ناگزیر را تامین کنند ، ظاهرا از دستاوردهای طرح تحول و الگوی اقتصاد دنیا شدن یکی همین افزایش بی رویه چتربازیست . 1۰% ذخایر نفت دنیا زیر پایت باشد و با شغل شریف چتربازی روزگار بگذرانی .

بندرعباس : آژانس فروش بلیط

بعلت تاخیر کاری مجبورم بلیطم را باطل کنم ، به یکی از آژانس های فروش بلیط مراجعه می کنم ، متصدی فروش میگوید 30% بابت ابطال بلیط کسر می شود ، طبق روال معمول باید بلیط را از طریق سیستم باطل کند تا بعدا با ارائه لاشه بلیط از دفتر مرکزی یا آژانس صادر کننده 70% بهای مانده را دریافت کنم اما متصدی فروش بجای لاشه بلیط 70% قیمت بلیط را بدون باطل کردن به من می پردازد .

بعدا متوجه می شوم این بلیط ها قبل از حرکت قطار با بیش از دو برابر قیمت به مسافرین بدون بلیط و یا همین چتربازها فروخته می شود .

کشورت دومین صادرکننده گاز دنیا باشد، آنوقت تو برای تامین نواله ناگزیر با شغل شریف واسطه گری روزگار بگذرانی .

بندرعباس : ایستگاه راه آهن

به چندین آژانس فروش بلیط مراجعه کردم ولی موفق به تهیه بلیط نشدم ، ناچار به باجه فروش سالن ایستگاه مراجعه کردم و تقاضای بلیط که طبق معمول با پاسخ منفی متصدی باجه روبرو شدم ، ناگزیر در جستجوی واسطه ای که با نیم ساعت تاخیر یافتم .

بلیط را به دو برابر قیمت خریدم ، به جهت جلوگیری از بروز مشکلات ، برای تغییر نام بلیط با فروشنده به باجه فروش مراجعه کردیم ، متصدی فروش گفت برای تغییرنام و ابطال بلیط باید 50% جریمه پرداخت نمایید، 50% قیمت بلیط را پرداختم و ایشان از محل لیست انتظار بدون تغییرنام و ابطال بلیط قبلی یک بلیط جدید برایم صادر کرد .

بلیط قبلی نیز به دو برابر قیمت به مسافرین و چتربازان بدون بلیط توسط دلالانی فروخته می شود .

میهنت به لحاظ اقتصادی ظرفیتهایی در رده 20 اقتصاد برتر دنیا داشته باشد ، آنوقت تو برای تامین نواله ناگزیر با شغل شریف دلالی روزگار بگذرانی .

همه به نوعی در بند تامین نواله ناگزیرند و معلول هایی که فقط ما را وادار به گلایه می کنند .    

del.icio.us  digg  newsvine  furl  Y!  smarking  segnalo